OFF

Filmek, zenék, könyvek, off... Egyszóval minden más.

Hol szoktál borravalót adni?

A szavazás 2024. február 23., péntek 13:03-kor befejeződött.

Benzinkúton
5
2%
Boltban
1
0%
Ètteremben
60
29%
Futárnak
43
21%
Fodrásznál
43
21%
Hotelben/egyéb szálláshelyeken
3
1%
Kocsmában
28
14%
Mindenhol
10
5%
Sehol
12
6%
 
Szavazatok száma: 205

kiserik
Hozzászólások: 5749
Csatlakozott: 2016. március 14., hétfő 9:23

Re: OFF

HozzászólásSzerző: kiserik » 2018. december 22., szombat 12:50

A lényeg nem az, hogy Romániában kolbászból van a kerítés, hanem az, hogy míg nálunk dübörög a gazdaság, soha nem látott mértékben fejlődünk és a jóllét a tetőfokára hág, addig Romániában kb hasonló helyzetben vannak az emberek, a problémák és úgy kb minden ugyan az, ami nem ránk nézve hízelgő, ha megnézzük, ki honnan indult.

kierkegaard
Hozzászólások: 1667
Csatlakozott: 2018. július 17., kedd 14:59

Re: OFF

HozzászólásSzerző: kierkegaard » 2018. december 22., szombat 12:26

Mar beelozte mo-t. Leirtam miert. Tovabbra is tulgondoljatok. Nem azt irtam, hogy luxemburgi eletszinvonal van.

Hasonlo torvenyeket hoztak meg itthon is.
En ia tudnam linkelni a 12cmes lelatot, az utfejleszteseket, a szel kalman teri orat (ami nem nagy ugy de annal viccesebb).

Sajnos mondhatjuk azt hogy a gonosz nyugat szetlop minket de amig a balkanon ilyen politikusok vannak ddig baszhatjuk. En igazabol azt is leszarom ha igazabol mo koroket ver romaniara..en csak annyit szeretnek hogy ne fidesz, mszp, dk fele partok kormanyozzak az orszagot es a tarsadalmunkat erdekelje a politika, erzekelje a sulyat. Erdekeljek mas emberek gondjai.

Avatar
Huni
Hozzászólások: 296
Csatlakozott: 2013. április 13., szombat 23:42
Kapcsolat:

Re: OFF

HozzászólásSzerző: Huni » 2018. december 22., szombat 12:11

Nem kell irigykedve nézni Romániát, mert nincs amiért. :lol: Korrupt politikusok, lófasz kormány, még mindig alacsony fizetések. Munkaerőhiány viszont van, ennek ellenére még rengeteg cégnél az az általános felfogás, hogy ha nem tetszik valami, el lehet menni, mert jön a helyedre 10 másik. Csak ez nem feltétlenül igaz. Januárban lelépett egyik munkatársam, másfél hónap alatt a helyére nem találtak megfelelő embert. Pedig "csak" egy 3,5 t-s kisteherautó sofőr ő is, B kategóriás hajtásin, állóképességen és román nyelvtudáson kívül nem igazán kell más. Nem egy atomfizika, na. Aztán végül visszajött ő, erre bedobtak neki egy olyan ajánlatot, hogy az addigi fizetésének a felével kezdhet, aztán talán emelnek rajta. Nyilván nem ment bele, de bepróbálkoztak, annak ellenére is, hogy nem igazán voltak jó alkupozícióban.

Egy 18 ezres városról beszélek, nem Bukarestről vagy Kolozsvárról. Én például itt úgy keresek meg 200-at, hogy havi szinten átlag 80 órát vezetek a napi 8 órás munkaidőn kívül, és állítólag gecijól meg vagyok fizetve. Egy nagyvárosban jobbak a fizetések, viszont ha nincs saját lakásod, vagy házad, rengeteget elvisz az albérlet, és ott vagy ahol a part szakad.

Az a Románia, ahol 13 kilométer autópálya átadása remek teljesítménynek számít, nem biztos, hogy annyira jól halad előre. Ahol egy 200 méter hosszúságú híd újra aszfaltozására nem elég 10 hónap, ahol az országot átszelő 1-es főút Predeal-Comarnic szakaszán télen a síszezon, nyáron a nyaralás miatt megnövekedett forgalom minden egyes nap 2-4 órás dugóban való araszolást jelent sok éve. Itt, ahol a craiovai Dacia gyár 10 percenként tud kiengedni egy autószállítót, mert autópálya híján gyakorlatilag Pitesti és Szeben között megbénítanák az amúgy is akadozó forgalmat. Ahol a fővárosnak olyan körgyűrűje van, hogy az valami elképesztően szégyen, miközben Bulgáriában építettek egy ilyent.

És ez csak az infrastruktúrának, a közlekedésnek egy egészen kis szelete.

A kormánypárti többségnek köszönhetően úgy írják át és meg a törvényeket, ahogy akarják, aztán hoznak ilyen törvényeket, hogy a hivatali visszaélés, sikkasztás az amúgy nem bűncselekmény ha nem ér el egy bizonyos összeget (kb 1,5 millió forint), és ha kiderül, te meg visszaadod a pénzt, akkor semmi probléma nincs. Leváltják az egyetlen jól működő szervezet, az ANAF vezetőjét, mert sorra leplezik le a korrupt politikusokat, és a kormánypárt vezetőjét szorongatják, hogy aztán olyan kerüljön a helyére aki nem bántja akit nem szabad.
A miniszterelnök egy báb, akit irányít egy bűnöző, és az egy dolog, hogy teljesen inkompetens, idegen nyelven nem beszél, de még románul sem tud helyesen. :lol:

Ja, és most fogadnak el egy sürgősségi kormányrendeletet az adótörvények módosításáról, ami majd magával hozza gyakorlatilag mindennek a drágulását.

Úgyhogy annyira azért nem rózsás a helyzet itt sem.
accel: "vidal, kondogbia, pogba, casemiro? mind a négyen 180 fölött vannak jóval."
R24: "Vidal 35-40, Kondogbia 10-15, Pogba 25, Casemiro 6 misi.
Vagy félreértek valamit?"
:mrgreen:

Professore
Hozzászólások: 1949
Csatlakozott: 2013. április 23., kedd 7:49
Kedvenc játékosaid: Zidane, Redondo, Hierro, Casillias
Kedvenc csapatod: Real Madrid
Tartózkodási hely: Kolozsvár

Re: OFF

HozzászólásSzerző: Professore » 2018. december 22., szombat 11:18

'shutterisland írta:nekem van jopar roman kollegam (borzasztoan elszaporodtak egyebkent a UK-ben, kivancsi lennek egy hiteles kivandorlasi statra), ok is ugyanugy szidjak az allamot, ha nem jobban, mint mi.
mondjuk nyilvan ebbol nem lehet kovetkezteteseket levonni, csak szemelyes tapasztalat.

ketten meg unpaid holidayt is vettek ki, hogy hazautazzanak a nyari tuntetesekre.

meg valami ilyesmi is volt, ha jol ertettem a kis basic angoljukkal mit akartak kifejezni, hogy a kinti keresetuk utan otthon is meg akarjak oket adoztatni.
szoval itt is fizetnek taxot meg otthon is megsarcoljak oket az itteni bevetel utan.

kicsit mas : vannak sepsiszentgyorgyi kollegaim, ok ugye full el vannak ajulva a fidesztol, mert oket segitik.
ha jol tudom, most a sepsi focicsapatanak az akademiajat huzza majd fel a fidesz (legalabb is hozzajarul) azt meg mondanom sem kell, mennyire fontos az ottani magyaroknak a roman elso ligaban magyar csapatkent ott lenni es benn maradni, FCSB-t verni a trianon evfordulojan sarkazos gollal...ezzel is jonehany szavazot behuznak onnan.
A kormany is 5 millio kulfoldi munkavallot emleget..ennel valoszinu tobb van. Az orszag kiurul lassan. Ezert voltak kenytelenek bereket is emelni. Tuntetesek? Hat aa tavaly Bukarestben ugy 400 ezer ember + a tobbi nagyvaros. Iden a diaszpora ami megint ugy 200.ezer volt. Nem sok eredmenye volt. Az joL peldazza az itteni politikai osztalyt hogy miniszterelnok asszony mig Eu kepviselo volt azt hitte Pakisztan Eu tag...es egyebkent nem tudja hogy egy-egy varos milyen megyeben van. Korrupcio? Durvabban nyomjak mint Orbanek sokkal...es igy tovabb.

De ne ertsetek felre en orulok ha mindket orszag fejlodik es bar nekem jobb lenne hogy Ro beeloze Hut de nem tudnek ennek igazan orulni. Mondjuk szerintem erre eleg kicsi az esely hogy a kovi 10 evben bekovetkezzen.

Professore
Hozzászólások: 1949
Csatlakozott: 2013. április 23., kedd 7:49
Kedvenc játékosaid: Zidane, Redondo, Hierro, Casillias
Kedvenc csapatod: Real Madrid
Tartózkodási hely: Kolozsvár

Re: OFF

HozzászólásSzerző: Professore » 2018. december 22., szombat 11:04

kierkegaard írta:
istimester írta:Ahogy érzed, talán költözz Romániába.
Mondjuk én inkább Ausztriába mennék :D
Egyébként ajánlom a román Országos Statisztikai Intézet jelentéseit is.
Benne volt az is, hogy oda költözök. Engem nem tud elvakítani a múlt Romániával kapcsolatban. Ahhoz én nagyobb szinten vagyok.

4-5 évet éltem romániában. Öcsém és anyám romániában is él. 50e ftot fizetnek a belvárosban rezsivel együtt egy 35-40 m2 egy szobás lakásért. Ami nagyon szépen fel van szerelkezve.

Öcsém érettségivel keresett 180-220 e ft körül egy gyárban 1 műszakkal túlóra nélkül havi 2-3 hétvégi munkavégzéssel. Persze most angliában van mégnagyobb pénzért és a terv hogy házat vegyen. Romániában. Magyarul jobban tud de szerinte ott jobb a megélhetés. Szerintem is.
Minden évben lenézek a rokonokhoz évi 3hétre. Utolsó alkalommal kaptam is egy ajánlatot IT területen, hogy ugyan menjek már oda és ne bohóckodjak otthon. Jelenleg 220e ftot keresek kafatériával főiskolai végzettséggel. Nem panaszkodom én imádom a fizum, nem vagyok nagyravágyó de romániában több mint a kétszeresét kinálták ugyan abban a pozicióban. Az IT szektort ott nagyon megbecsülik.
Egy másik rokonom már épitkezik gazdagék területén 11 millióból. Nem lesz egy hatalmas ház de szép, szép környéken.

A mondanivalója az egésznek csak annyi, hogy míg én a dübörgő gazdaságban nincs jövőm. Nem lehet saját házam (tisztában vagyok vele hogy nem mindenkinek lehet saját háza ), addig a szomszéd rokonaim fiszfasz pénzekből laknak albérletbe meg épitkeznek.

Én minden évben kint voltam romániában. Tudom, hogy nézett ki 7-8 évvel ezelőtt mikor az út majdnem tönkretette apám kocsiját de ott valami elkezdődött. Még mindig nem tökéletes, még mindig rengeteg a 90es évekből fennmaradt épületek, infrastruktúra, szegényebb régiók de elkezdődött és látványosan fejlődik.

itthon csak azt látom hogy nem jutott el 10 ezer milliárd uniós segélyforint a kibaszott lakossághoz.

Érdekes statisztika még. az emút 8 évben eus pénzből 140km autópályát élpitetett az ország (a trágya Gyurcsány 431 de ez most mellékes). A lengyel kormány pedig Orbán regnálása óta 2000 kmert.
Ezt szeretném én látni. Valami hasonlót, hogy valamiben még is csak kiemelkedünk. Ami nem a stadionok amiket a szerencsétlenek még üzemeltetni se tudnak.

Azt még megemlítem gyorsan hogy Romániába se költöznék mert nekem nem előrelépés a boldogsághoz. Mindig is álmom volt egy olyan hely ahol tengerpart közelben lehetek (nem a román féle unalmas) és hatalmas erdők is vannak a közelben. Erre a célra Olaszország tökéletes lesz hacsak addig Salviniék nem döngölik mégjobban az olasz gazdaságot a föld alá.

Tervben van még malajzia és brazilia azon belül is Florianopolis. Ezekre a helyekre már neccesebb lesz a kijutás de a barátnőm végzettsége lesz a kulcs.:D
Nem tamadolag de na azert ez eros. En csekely 37 eve nyomom itt szoval latom mi a palya. Infrastruktura? A roman MO
https://youtu.be/lrlrOonXvPk
Amugy Romania vezet evek ota az Euban a csecsemohalandosag es szules utani halalozas na meg a kozuti halalesetek teren stb.

Korgyuruk, elkeruloutak nem nagyon, autopalya az megint uri huncutsag de teny hogy a sima orszagutak atlagosan jobbak mint Magyarorszagon (de ez csak par eve van igy). Epitkezni? Hat Kutyfalvan vagy hol lehet hogy olcso de akkor par adat mert egyebkent tervezem es utanna neztem. Kolozsvaron pl a varosban nem is nezek mert arany arban van. Az elso rend falusi telepulesen ami ugy 8-15 km jelent de idoben kb 1 ora a telekarak 35-40 euro/negyzetmeter es e folott, szoval egy 10 aras telek az ugy 40 ezer also hangon. Ja es ez belrerulet hataran ahol sokszor a kozmuveket sajat penzen kell megold. A munkadij, anyagar megint felfutott szepen. Pirosba tegla epulet eseten kb 250 euro/negyzetmeter. Egyszoval egy 140 m2 haz 10 ar telekkel kb 80-100 ezer euro. Bent a varosban a lakonegyedekben 40 eves ketszobas panelek mennek 70 ezer euroert es a berleti dijak meg 300 euro korul vannak/ho. A varosban uj panelek megint csak nem kozpontban 1300 euro/negyzetmeter ugy hogy nem teljesen kulcsrakesz stb.

Szoval gyere nyugodtan tart karokkal varunk :)

kiserik
Hozzászólások: 5749
Csatlakozott: 2016. március 14., hétfő 9:23

Re: OFF

HozzászólásSzerző: kiserik » 2018. december 22., szombat 10:32

kierkegaard írta:....
Ejj-ejj! Ez mán' pedig biztos nem így van. A Viktor (média) nem így mondta. TE biztos egy Soros bérenc vagy és egy dolog vezérel, hogy be akarod telepíteni a migránsokat! :mrgreen: :lol: :kacsint:

Avatar
Süti
Hozzászólások: 5882
Csatlakozott: 2015. november 8., vasárnap 20:12
Kedvenc csapatod: Real Madrid
Tartózkodási hely: Budapest/Győr

Re: OFF

HozzászólásSzerző: Süti » 2018. december 22., szombat 10:05

Sepsi OSK-t, Csíkszeredát, stb...

Szerintem az túlzás, hogy elszáguldott mellettünk Románia, de az, hogy ott is szar, még nem ad felmentést semmire, ugyanúgy minden mutatóban a végén kullogunk kéz az kézben.
Legends Never Die.

...popped into the penalty area towards Zidaaaaane! Oh, fantastic... :sziv:

Real Madrid will be back.
You can put that on a poster.
Stick it on your wall.
Pray to it every night.
We will be back.

kierkegaard
Hozzászólások: 1667
Csatlakozott: 2018. július 17., kedd 14:59

Re: OFF

HozzászólásSzerző: kierkegaard » 2018. december 22., szombat 9:41

Persze hogy szidjak. Ocsem roman haverjainak a negyede ment vele vagy franciaorszagba. Nem lett egyik pillanatrol a masikra nyugag romania se.:D

A vasuti infrastruktura siralmasabb mint nalunk es meg finoman fogalmaztam. Ott is korruptak a politikusok.
Nem reg volt egy nagyobb tuntetes sorozat. Tobb varosbol erkeztek emberek es kint dolgozo romanok is hazautaztak a tuntetesre. Voltak is lemondasok.

Avatar
'shutterisland
Hozzászólások: 8392
Csatlakozott: 2013. április 16., kedd 1:45
Kedvenc játékosaid: LM / GD
Kedvenc csapatod: fcb / esp / arg
Tartózkodási hely: UK

Re: OFF

HozzászólásSzerző: 'shutterisland » 2018. december 22., szombat 9:21

nekem van jopar roman kollegam (borzasztoan elszaporodtak egyebkent a UK-ben, kivancsi lennek egy hiteles kivandorlasi statra), ok is ugyanugy szidjak az allamot, ha nem jobban, mint mi.
mondjuk nyilvan ebbol nem lehet kovetkezteteseket levonni, csak szemelyes tapasztalat.

ketten meg unpaid holidayt is vettek ki, hogy hazautazzanak a nyari tuntetesekre.

meg valami ilyesmi is volt, ha jol ertettem a kis basic angoljukkal mit akartak kifejezni, hogy a kinti keresetuk utan otthon is meg akarjak oket adoztatni.
szoval itt is fizetnek taxot meg otthon is megsarcoljak oket az itteni bevetel utan.

kicsit mas : vannak sepsiszentgyorgyi kollegaim, ok ugye full el vannak ajulva a fidesztol, mert oket segitik.
ha jol tudom, most a sepsi focicsapatanak az akademiajat huzza majd fel a fidesz (legalabb is hozzajarul) azt meg mondanom sem kell, mennyire fontos az ottani magyaroknak a roman elso ligaban magyar csapatkent ott lenni es benn maradni, FCSB-t verni a trianon evfordulojan sarkazos gollal...ezzel is jonehany szavazot behuznak onnan.

kierkegaard
Hozzászólások: 1667
Csatlakozott: 2018. július 17., kedd 14:59

Re: OFF

HozzászólásSzerző: kierkegaard » 2018. december 22., szombat 6:29

istimester írta:Ahogy érzed, talán költözz Romániába.
Mondjuk én inkább Ausztriába mennék :D
Egyébként ajánlom a román Országos Statisztikai Intézet jelentéseit is.
Benne volt az is, hogy oda költözök. Engem nem tud elvakítani a múlt Romániával kapcsolatban. Ahhoz én nagyobb szinten vagyok.

4-5 évet éltem romániában. Öcsém és anyám romániában is él. 50e ftot fizetnek a belvárosban rezsivel együtt egy 35-40 m2 egy szobás lakásért. Ami nagyon szépen fel van szerelkezve.

Öcsém érettségivel keresett 180-220 e ft körül egy gyárban 1 műszakkal túlóra nélkül havi 2-3 hétvégi munkavégzéssel. Persze most angliában van mégnagyobb pénzért és a terv hogy házat vegyen. Romániában. Magyarul jobban tud de szerinte ott jobb a megélhetés. Szerintem is.
Minden évben lenézek a rokonokhoz évi 3hétre. Utolsó alkalommal kaptam is egy ajánlatot IT területen, hogy ugyan menjek már oda és ne bohóckodjak otthon. Jelenleg 220e ftot keresek kafatériával főiskolai végzettséggel. Nem panaszkodom én imádom a fizum, nem vagyok nagyravágyó de romániában több mint a kétszeresét kinálták ugyan abban a pozicióban. Az IT szektort ott nagyon megbecsülik.
Egy másik rokonom már épitkezik gazdagék területén 11 millióból. Nem lesz egy hatalmas ház de szép, szép környéken.

A mondanivalója az egésznek csak annyi, hogy míg én a dübörgő gazdaságban nincs jövőm. Nem lehet saját házam (tisztában vagyok vele hogy nem mindenkinek lehet saját háza ), addig a szomszéd rokonaim fiszfasz pénzekből laknak albérletbe meg épitkeznek.

Én minden évben kint voltam romániában. Tudom, hogy nézett ki 7-8 évvel ezelőtt mikor az út majdnem tönkretette apám kocsiját de ott valami elkezdődött. Még mindig nem tökéletes, még mindig rengeteg a 90es évekből fennmaradt épületek, infrastruktúra, szegényebb régiók de elkezdődött és látványosan fejlődik.

itthon csak azt látom hogy nem jutott el 10 ezer milliárd uniós segélyforint a kibaszott lakossághoz.

Érdekes statisztika még. az emút 8 évben eus pénzből 140km autópályát élpitetett az ország (a trágya Gyurcsány 431 de ez most mellékes). A lengyel kormány pedig Orbán regnálása óta 2000 kmert.
Ezt szeretném én látni. Valami hasonlót, hogy valamiben még is csak kiemelkedünk. Ami nem a stadionok amiket a szerencsétlenek még üzemeltetni se tudnak.

Azt még megemlítem gyorsan hogy Romániába se költöznék mert nekem nem előrelépés a boldogsághoz. Mindig is álmom volt egy olyan hely ahol tengerpart közelben lehetek (nem a román féle unalmas) és hatalmas erdők is vannak a közelben. Erre a célra Olaszország tökéletes lesz hacsak addig Salviniék nem döngölik mégjobban az olasz gazdaságot a föld alá.

Tervben van még malajzia és brazilia azon belül is Florianopolis. Ezekre a helyekre már neccesebb lesz a kijutás de a barátnőm végzettsége lesz a kulcs.:D

Avatar
istimester
rex madridistae
Hozzászólások: 3269
Csatlakozott: 2013. április 13., szombat 13:22
Kedvenc játékosaid: Iván Helguera, Raúl
Kedvenc csapatod: DAC
Tartózkodási hely: Felvidék

Re: OFF

HozzászólásSzerző: istimester » 2018. december 21., péntek 22:38

Ahogy érzed, talán költözz Romániába.
Mondjuk én inkább Ausztriába mennék :D
Egyébként ajánlom a román Országos Statisztikai Intézet jelentéseit is.

Avatar
Sierra
Hozzászólások: 8497
Csatlakozott: 2013. április 14., vasárnap 23:49

Re: OFF

HozzászólásSzerző: Sierra » 2018. december 21., péntek 22:03

füst írta:De szarabb volt, és az út amin éppen rajta vagyunk, jónak tűnik.
:lol: :lol: :lol:
beférne az év végi szilveszteri különkiadásba!

kierkegaard
Hozzászólások: 1667
Csatlakozott: 2018. július 17., kedd 14:59

Re: OFF

HozzászólásSzerző: kierkegaard » 2018. december 21., péntek 11:07

Román államadósság a GDP 35%-a körül van, a magyar meg 74%. Méghozzá a MANYUP tolvajlás után is 74%. Az 3200 egy tollvonással eltüntetett milliárd volt aminek a nagyját állítólag adósságrendezésre költöttünk.

megalapozatlan firkálmány xd.
A vásárlóerő a vásárlóalap reálértéke, amely kifejezi, hogy a lakosság az adott nagyságú vásárlóalapért az áruk és a szolgáltatások milyen tömegét képes megszerezni. A különbséget nyilván valutaparitással nézzük.)

az eurostat kiadványa a vásárlóerőparitás és a GDP alapján számolt AIC-ről ("Actual Individual Consumption (AIC) is a measure of material welfare of households")

https://ec.europa.eu/eurostat/documents ... 32a4d50430

https://i.imgur.com/uvlofmH.png

a román gdp arányos államadósság a fele a mienknek, ráadásul a magyar nominális* értéken most van a maximumon, a román meg csökkent, íme:
https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_c ... ublic_debt

a románoknál felvételkori árfolyamon lehetett ám visszaváltani a devizahitelt :) talán ezért van náluk 50% private sector debt to gdp ratio, nálunk meg 71%

íme: https://ec.europa.eu/eurostat/tgm/table ... 0&plugin=1

tehát nálunk több a hitel az állam és a lakosság részéről is, de ők mégis sokkal jobban fejlődtek, úgy érzem ha van itt kamu fejlődés akkor az a fideszes sikeres kormányzása az eus segíly mellett.

A magyar a vásárlóerő 2011 óta stagnál, viszont az ingatlanárakat megduplázta a CSOK ami olyanoknak adott lakást akik még a telefon díját se fizetik.

A túlóratörvényről meg még egy kicsit ha szabad.

Két legyet üt egy csapásra a "kormány". Egyrészt megoldja a munkaerőhiány problémáját a rendvédelemben, az egészségügyben és az oktatásban. Már most túlórákkal látják el a feladatokat emberhiány miatt, és még rosszabb lesz a helyzet mivel munkavállaló egyre kevesebb van, hiába az 5% patyomkin növekedés, az emberek tudják, hogy a vásárlóerejük nem nőtt semmit. A megemelt túlóraszámmal és a 3 éves kifizetési időtartammal elértünk annyit, hogy talán komolyabb fennakadás nélkül képesek leszünk ellátni a közügyeket 30%-nyi emberrel, ugyanis pl. az egészségügyben 60-70% a munkaerőhiány. Ennek oka például a nemrégiben lezajlott "béremelés", ahol az önkormányzati és állami bérkiegészítést megnyirbálva cserébe ugyanakkora béremelést adtak, ami a legtöbb esetben pár száz forintos nominális emelést jelentett. A tüntető pedagógusok és ápolók jobban örülnének egy valódi béremelésnek, hiszen vásárlóerőparitás alapján 2%-ot növekedtek az elmúlt 11 év alatt, ami nemhogy nem sok, kifejezetten gyászos. Ezért nem értem, hogy miért van olyan fideszes, aki gazdasági sikersztoriról mesél.

Másrészt a multik ennek nagyon örülnek. Az autópiac fluktuál, a kereslet ingadozik, a valuták esnek-kelnek. Ha éppen bear market van és nagy az igény kocsikra (vagy megint beszakítja a forintot a fidesz aktuális gazdasági sikere), a BMW-nek lehetősége lesz arra, hogy legyártson egy típust úgy, hogy a munkaórák fele túlóra, tehát feleannyi a költségük, feleannyi pénzt hagynak itt, inkább "kiviszik" ahogy a multik szokták. Amikor két év múlva meg letankol a piac és senkinek nem kell BMW akkor meg kiadják szabadságként (nem fizetik ki, az pénze berülne), így nagyjából ingyen fogunk kocsikat gyártani a német multiknak. Tulajdonképpen ez a törvény átveszi a hosszútávú piaci kockázatot és felelősséget a BMW-től és a magyar, amúgy is kiszolgáltatott munkavállalók vállára helyezi. Nem jó hír a nominális GDP növekedésnek sem, de a vásárlóerő paritásunknak sem.

Professore
Hozzászólások: 1949
Csatlakozott: 2013. április 23., kedd 7:49
Kedvenc játékosaid: Zidane, Redondo, Hierro, Casillias
Kedvenc csapatod: Real Madrid
Tartózkodási hely: Kolozsvár

Re: OFF

HozzászólásSzerző: Professore » 2018. december 21., péntek 9:55

Bocs hogy ezt mondom de paran nagyon szemellenzovel neztek itt dolgokat es hisztek statisztikai kimutatasoknak. Csak par dolog. Az a gondolat hogy Romania beelozott/feljott Magyaroszag szintjere az netto baromsag. Volt valami megalapozatlan firkalmany es azota ezt egyre gyakrabban hallani. Egyaltalan nem es ha ez paratokat megnyugtat nem is fog kozeptavon se (pedig az alapok meglennenek). Es itt a haztartasok szintjen es az adoterhek szintjen is lehet akar nezni a helyzetet. Mondjuk ertem en hogy Nemetorszag szinvonala az etalon es az messze van mint Mako Jeruzsalemtol de na nem is egy realis elvaras szerintem tobb tenyezo miatt. Gazdasagi programok kifutasi ideje eleg hosszu es a haztartasok szintjen egy felelos kormanyzas eseten csak ez utan csapodhatnak le a dolgok. Ha nem akkor ugy jar mint Ro ahol tavaly azert volt 6% gdp novekedes (bar ezt nehezen hiszik el a szakertok es nem is erezheto) mert megemeltek a bereket es juttatasokat es ez novekvo keresletet/beszerzeseket eredmenyezet rovid tavon. Ez a lendulet kifulladt + Orbanek kispalyasok ezek mellett korrupcio teren es azert hogy a nep ne lazzongjon ujabb beremeleseket igertek be amire nincs meg a fedezet tehat ma bejelentenek egy bankado+adovaltoztatas+energiapiacot szabalyozo surgossegi rendeletet ugy hogy semmilyen egyeztetes nem volt sem a parlamenti szakbizotsagok szintjen sem vallalkozoi szferaval sem a szakazervezetekkel sem senkivel. Ez persze altalanos dragulashoz, inflaciohoz es a banki kamatlabak emelkedesehez vezet. Szuper mi?

Hogy legyen par konkretum is. Eu szintjen itt a legdragabb az uzemanyag ugy hogy a realkereset/minimalber a legalacsonyabbak kozott van. Gyerek szuletese utan ha jogod van gyesre akkor leadod a papirokat es ha mazlid van 5-6 honap mulva kapod meg az elso atutalast (visszamenoleg megkapod a penzt). Hogy addig mibol el egy egyedulallo anya pl. az senkit nem erdekel. Csok? Alomvilag...itt semilyen lakhatasi tamogatast nem kapsz ha gyereket vallalsz (csak a rezsi emelkedik). Hat eve dolgozok RO "legjobb egyetemen" ....eddig egy leharcolt, most kb 16 eves iroasztalt kaptam mint munkaeszkoz. Szamitoget otthonrol vittem be a sajatomat, mert elvarasok azok vannak csak epp infrastrukturat nem kapsz hozza (de szerepel a munkakori leirasodban). Ket eve olyan videoprojektorokat hasznalunk amelyeket nem lehet elesre allitani mert nincs penz ujjakra stb. Reggelig folytathatnam. A legjobb hogy itt a vilagvege hangulat keveredik az irigyseg tetofokaval mikor komoly kulfoldi tokebefektetes jelenik meg Magyarorszagon (pl. BMW gyar). Hogy miert? Mert itt se infrastruktura, se politikai stabilitas nincs de van magas adokulcs, burokracia es korrupcio. Nem is jott az elmult 5 evben nagyon komoly kulfoldi beruhazas...

Idegesito vagyok ugye? Tudom, tudom csak elgurul a gyogyszerem mikor "bezzeg Romania" dologba belefutok. Es igen egesz jo ralatasom van a magyaroszagi helyzetre baratok, rokonok es rendszeres szakmai es maganjellegu latogatasok reven (es nem csak BP-re). Ja mindezek ellenere sem akarok egyelore kulfoldre menni (nyugi nem veszem el a munkat eloletek). Hogy miert? Mert nem vagyok mar 20 eves es kialakult egy eletem na meg valahol szeretem is ezt a helyet es meg szerencsere van sok ertekes ember/barat korulottem.

Avatar
Süti
Hozzászólások: 5882
Csatlakozott: 2015. november 8., vasárnap 20:12
Kedvenc csapatod: Real Madrid
Tartózkodási hely: Budapest/Győr

Re: OFF

HozzászólásSzerző: Süti » 2018. december 21., péntek 9:39

füst írta: Nem, nem csak abból a szemszögből. Ott van a görög példa, hiába éltek jól az emberek, ha elszállt az államháztartás, akkor vége mindennek. Fontos az állam helyzetét nyomon követni és figyelembe venni. És ha itt nem értünk egyet, akkor nem tudom van-e értelme folytatni, válaszolnom a többi kérdésedre. :)
Abból, hogy a kormány a háztartásoknak rendeli alá magát, nem jelenti azt, hogy ész nélkül költekezik, és jól él mindenki, mint azt lejjebb ki is fejtettem.
A társadalmi jóléthez nem elengedhetetlen dolgokra pl. megy a pénz. Plakátkampány etc.
Ha itt egy nem létező párhuzamot húzol meg, akkor valóban nincs értelme folytatni.
Legends Never Die.

...popped into the penalty area towards Zidaaaaane! Oh, fantastic... :sziv:

Real Madrid will be back.
You can put that on a poster.
Stick it on your wall.
Pray to it every night.
We will be back.

Avatar
füst
Hozzászólások: 3856
Csatlakozott: 2013. április 17., szerda 10:17
Kedvenc játékosaid: Zidane, Reus, Modric
Kedvenc csapatod: Real Madrid

Re: OFF

HozzászólásSzerző: füst » 2018. december 21., péntek 9:35

Az a helyzet, hogy végső soron csak az egyszerű háztartás szemszögéből kell néznem a dolgokat, nem?
Nem, nem csak abból a szemszögből. Ott van a görög példa, hiába éltek jól az emberek, ha elszállt az államháztartás, akkor vége mindennek. Fontos az állam helyzetét nyomon követni és figyelembe venni. És ha itt nem értünk egyet, akkor nem tudom van-e értelme folytatni, válaszolnom a többi kérdésedre. :)

Avatar
Süti
Hozzászólások: 5882
Csatlakozott: 2015. november 8., vasárnap 20:12
Kedvenc csapatod: Real Madrid
Tartózkodási hely: Budapest/Győr

Re: OFF

HozzászólásSzerző: Süti » 2018. december 21., péntek 8:34

füst írta:
Az a helyzet, hogy te az egyszeri háztartások szemszögéből nézed a dolgot, és igazad is van abban, amiket leítál. :)
Viszont azt is nézni kell, hogy eggyel magasabb, állami szinten, mi okozza ezeket a dolgokat. 2010-ben 1-2 hónapon múlt, hogy úgy járunk-e mint a görögök. Nem tudom emlékszel-e, hogy ment akkor a játék, hogy igénybe vegyük-e az IMF segítségét a már meglévő hitelen felül is vagy ne. El is jöttek hozzánk a képviselői, és a tárgyalások részünkről időhúzó jellegűek voltak, aztán megsértődve mentek el, nálunk meg mindenki kongatta a vészharangot, hogy nem született megállapodás, jöhet a csőd. A térségben egyedül mi voltunk ennek a veszélynek kitéve, egyszerre voltak eladósodva a háztartások a deviza hitelek miatt, és az állam is. A térségben sehol máshol nem voltak akkor bajok mint nálunk, csak kicsivel arrébb a görögök voltak nagyobb bajban. Nálunk 80% volt az államadósság aránya, a románoknál 30%. Állami szinten alig volt mozgásterünk, a románok meg szabadon szórhatták a pénzt akkor és azóta is. Mostanra nálunk ez az arányszám lement 74%-ra, románoknál feljött 35-re. Úgy, hogy közben itt a devizásokat is menteni kellett, ott meg semmi. Ez nem vígasz arra, hogy milyen komoly terhek érik a magyar háztartásokat, viszont megindokolja, hogy miért van úgy, ahogy.
Ezért is írtam, hogy célszerű megvizsgálni az adatokat évről évre, folyamatában. Mert nem látszik a teljes kép, ha csak azt nézem hogy most mi a pillanatnyi helyzet.

Én is látom, most szar. De szarabb volt, és az út amin éppen rajta vagyunk, jónak tűnik.
Jelenleg felfele jövünk, és a románok azzal, hogy a vásárlóerejükkel utolérnek minket, tovább nyújtózkodnak, mint ameddig a a takarójuk ér, az állam ezt nem fogja tudni örökké támogatni. Ezt még csinálhatják egy darabig, csak hosszú távon nem lesz fenntartható. És ezt ott is látják, hogy probléma lehet, keresik is a megoldást, most épp az a terv, hogy erdélyi bányákat akarnak újranyitni ahogy olvastam. :)
Ezzel szemben ami most nálunk megy állami szinten, az stabil lábakon áll, és várhatóan ez le fog csapódni a háztartások szintjén is, a jövőben. Én ezt várom, javuló életszínvonalat, kevesebb terheket, úgy, hogy közben fenntartható maradjon az állam számára. Megjegyzem, hogy ez most is folyamatban van, bár egyelőre elég alacsony intenzitáson. :)
Csak ugye ahhoz először az állam portáját kell rendbe rakni, hogy a háztartások helyzete javuljon. A sorrend nem felcserélhető. Nálunk pedig volt és még mindig van mit rendbe rakni, mert a múlt hibái nem maradnak büntetlenül, márpedig hibák voltak bőven. Ha tudni akarjuk hogy mikor, és mik, akkor meg kell nézni szépen a folyamatot, évről évre, és kibújik a szög a zsákból. :)

Az a helyzet, hogy végső soron csak az egyszerű háztartás szemszögéből kell néznem a dolgokat, nem? A gazdaságot funkcionálisan nem ennek kellene alárendelni? Nem ezt kéne támogatnia? Úgy gondolod hogy az államadósság 6-8%-os mozgása (amiben azért nagy szerepe volt a külföldi nagyvállalatoknak, a mértéktelen EU támogatásoknak, etc...) megindokolják ezt a sok szart például amit leírtam?
És ha akkora a harc az államadósság ellen, miért faszságokra költjük a pénzt?
A 8-10 évvel ezelőtti dolgokat felhozni teljesen felesleges. Lassan felnő egy generáció, és még mindig ezt fogjuk hallgatni. Ezzel kizárólag az nyugtatja magát, aki mással már nem tudja.
Úgy érzed, hogy ez le fog csapódni a háztartásoknál? Gyere, egy napra ülj be mellém egy megbeszélésre a minisztériummal, meg fogsz lepődni. :lol: És nem pozitív értelemben.

Gyakorlatilag amit leírtál, abban az (ebből a szempontból, és mértékben) irreleváns államadósságon kívül tény nem sok volt, az meg kevés nekem igazolni a kormány munkáját, pláne ha néha belelátok...
Legends Never Die.

...popped into the penalty area towards Zidaaaaane! Oh, fantastic... :sziv:

Real Madrid will be back.
You can put that on a poster.
Stick it on your wall.
Pray to it every night.
We will be back.

Avatar
RealVazquez
Hozzászólások: 6586
Csatlakozott: 2013. április 15., hétfő 17:51
Kedvenc játékosaid: CR
Kedvenc csapatod: Real Madrid
Tartózkodási hely: Budapest

Re: OFF

HozzászólásSzerző: RealVazquez » 2018. december 21., péntek 8:29

füst írta:
Süti írta:

Az mondjuk erős, hogy mérnök emberként, Eurostatra (KSH-t hagyjuk) hivatkozva, gondolom OECD, WTO kiadványokat legalább felületesen forgatva leírsz ilyeneket. Mikor health, tax, household income, cost of living és minden a te életedet valóban befolyásoló statisztikában rendszeresen az utolsó 3-4 között kullogunk.
GDP adatokat dobálva, semmit nem reál áron nézve valóban pofás statisztikákat lehet csiholni, attól még a te kis fizetéseted itt terhelik meg legjobban járulékokkal, a te általad megvásárolt termékekre itt vetik ki a legnagyobb áfát, a te útdíjad nyugat európai színvonalon van, bár amit érte kapsz az nem, és te utánad fizet lényegesen többet a munkáltatód arányaiba, mint bárhol máshol. Aztán lehet mondani, hogy bár a széles spektrumú kafit eltöröltük, a munkaadó majd odaadja emelésben, igaz, megsarcoljuk azt is.
Az a helyzet, hogy te az egyszeri háztartások szemszögéből nézed a dolgot, és igazad is van abban, amiket leítál. :)
Viszont azt is nézni kell, hogy eggyel magasabb, állami szinten, mi okozza ezeket a dolgokat. 2010-ben 1-2 hónapon múlt, hogy úgy járunk-e mint a görögök. Nem tudom emlékszel-e, hogy ment akkor a játék, hogy igénybe vegyük-e az IMF segítségét a már meglévő hitelen felül is vagy ne. El is jöttek hozzánk a képviselői, és a tárgyalások részünkről időhúzó jellegűek voltak, aztán megsértődve mentek el, nálunk meg mindenki kongatta a vészharangot, hogy nem született megállapodás, jöhet a csőd. A térségben egyedül mi voltunk ennek a veszélynek kitéve, egyszerre voltak eladósodva a háztartások a deviza hitelek miatt, és az állam is. A térségben sehol máshol nem voltak akkor bajok mint nálunk, csak kicsivel arrébb a görögök voltak nagyobb bajban. Nálunk 80% volt az államadósság aránya, a románoknál 30%. Állami szinten alig volt mozgásterünk, a románok meg szabadon szórhatták a pénzt akkor és azóta is. Mostanra nálunk ez az arányszám lement 74%-ra, románoknál feljött 35-re. Úgy, hogy közben itt a devizásokat is menteni kellett, ott meg semmi. Ez nem vígasz arra, hogy milyen komoly terhek érik a magyar háztartásokat, viszont megindokolja, hogy miért van úgy, ahogy.
Ezért is írtam, hogy célszerű megvizsgálni az adatokat évről évre, folyamatában. Mert nem látszik a teljes kép, ha csak azt nézem hogy most mi a pillanatnyi helyzet.

Én is látom, most szar. De szarabb volt, és az út amin éppen rajta vagyunk, jónak tűnik.
Jelenleg felfele jövünk, és a románok azzal, hogy a vásárlóerejükkel utolérnek minket, tovább nyújtózkodnak, mint ameddig a a takarójuk ér, az állam ezt nem fogja tudni örökké támogatni. Ezt még csinálhatják egy darabig, csak hosszú távon nem lesz fenntartható. És ezt ott is látják, hogy probléma lehet, keresik is a megoldást, most épp az a terv, hogy erdélyi bányákat akarnak újranyitni ahogy olvastam. :)
Ezzel szemben ami most nálunk megy állami szinten, az stabil lábakon áll, és várhatóan ez le fog csapódni a háztartások szintjén is, a jövőben. Én ezt várom, javuló életszínvonalat, kevesebb terheket, úgy, hogy közben fenntartható maradjon az állam számára. Megjegyzem, hogy ez most is folyamatban van, bár egyelőre elég alacsony intenzitáson. :)
Csak ugye ahhoz először az állam portáját kell rendbe rakni, hogy a háztartások helyzete javuljon. A sorrend nem felcserélhető. Nálunk pedig volt és még mindig van mit rendbe rakni, mert a múlt hibái nem maradnak büntetlenül, márpedig hibák voltak bőven. Ha tudni akarjuk hogy mikor, és mik, akkor meg kell nézni szépen a folyamatot, évről évre, és kibújik a szög a zsákból. :)
A valsagbol nem a fidesz vezetett ki minket. (Ok befejeztek, majd a fellendulo gazdasagot meglovagoltak, aztan rajottek, hogy tomerdek penzt lehet lopni, kovetkezmenyek nelkul). Mar 2010 elott szamtalan olyan intezkedest vezettek be Bajnaiek, amik elosegitettek, hogy ne jussunk a gorogok szintjere. De gondolom errol megfeledkeztel. Mert ugye annal arnyaltabb a kep, mint ahogy te azt beallitod. Olvass utana.
:goat:

Marky
Hozzászólások: 1904
Csatlakozott: 2013. április 20., szombat 22:31
Kedvenc játékosaid: R9, CR7, Benzema, Marcelo
Kedvenc csapatod: csakamadrid.

Re: OFF

HozzászólásSzerző: Marky » 2018. december 21., péntek 7:24

Ha valóban cél lenne az állami kiadások csökkentése, akkor elkezdhették volna a rengeteg ingyenélő államtitkár leépítését, nem szórni az adományokat.

A 2010 óta jelen lévő gazdasági környezetben valósággal szárnyalni kéne, mert az Uniós támogatások irdatlan plusz tőkét jelentenének. Ebből nem céltalan épületeket kellene felhúzni, meg az építőipar bugyraiban elherdálni, hanem valós, hosszútávú befektetésnek kezelni. Ez lenne a mi Marshall-tervünk.... ha valóban cél lenne a hosszútávú siker, de itt csak a minél gyorsabb sikkasztás fontos.

Avatar
füst
Hozzászólások: 3856
Csatlakozott: 2013. április 17., szerda 10:17
Kedvenc játékosaid: Zidane, Reus, Modric
Kedvenc csapatod: Real Madrid

Re: OFF

HozzászólásSzerző: füst » 2018. december 20., csütörtök 23:22

Süti írta:

Az mondjuk erős, hogy mérnök emberként, Eurostatra (KSH-t hagyjuk) hivatkozva, gondolom OECD, WTO kiadványokat legalább felületesen forgatva leírsz ilyeneket. Mikor health, tax, household income, cost of living és minden a te életedet valóban befolyásoló statisztikában rendszeresen az utolsó 3-4 között kullogunk.
GDP adatokat dobálva, semmit nem reál áron nézve valóban pofás statisztikákat lehet csiholni, attól még a te kis fizetéseted itt terhelik meg legjobban járulékokkal, a te általad megvásárolt termékekre itt vetik ki a legnagyobb áfát, a te útdíjad nyugat európai színvonalon van, bár amit érte kapsz az nem, és te utánad fizet lényegesen többet a munkáltatód arányaiba, mint bárhol máshol. Aztán lehet mondani, hogy bár a széles spektrumú kafit eltöröltük, a munkaadó majd odaadja emelésben, igaz, megsarcoljuk azt is.
Az a helyzet, hogy te az egyszeri háztartások szemszögéből nézed a dolgot, és igazad is van abban, amiket leítál. :)
Viszont azt is nézni kell, hogy eggyel magasabb, állami szinten, mi okozza ezeket a dolgokat. 2010-ben 1-2 hónapon múlt, hogy úgy járunk-e mint a görögök. Nem tudom emlékszel-e, hogy ment akkor a játék, hogy igénybe vegyük-e az IMF segítségét a már meglévő hitelen felül is vagy ne. El is jöttek hozzánk a képviselői, és a tárgyalások részünkről időhúzó jellegűek voltak, aztán megsértődve mentek el, nálunk meg mindenki kongatta a vészharangot, hogy nem született megállapodás, jöhet a csőd. A térségben egyedül mi voltunk ennek a veszélynek kitéve, egyszerre voltak eladósodva a háztartások a deviza hitelek miatt, és az állam is. A térségben sehol máshol nem voltak akkor bajok mint nálunk, csak kicsivel arrébb a görögök voltak nagyobb bajban. Nálunk 80% volt az államadósság aránya, a románoknál 30%. Állami szinten alig volt mozgásterünk, a románok meg szabadon szórhatták a pénzt akkor és azóta is. Mostanra nálunk ez az arányszám lement 74%-ra, románoknál feljött 35-re. Úgy, hogy közben itt a devizásokat is menteni kellett, ott meg semmi. Ez nem vígasz arra, hogy milyen komoly terhek érik a magyar háztartásokat, viszont megindokolja, hogy miért van úgy, ahogy.
Ezért is írtam, hogy célszerű megvizsgálni az adatokat évről évre, folyamatában. Mert nem látszik a teljes kép, ha csak azt nézem hogy most mi a pillanatnyi helyzet.

Én is látom, most szar. De szarabb volt, és az út amin éppen rajta vagyunk, jónak tűnik.
Jelenleg felfele jövünk, és a románok azzal, hogy a vásárlóerejükkel utolérnek minket, tovább nyújtózkodnak, mint ameddig a a takarójuk ér, az állam ezt nem fogja tudni örökké támogatni. Ezt még csinálhatják egy darabig, csak hosszú távon nem lesz fenntartható. És ezt ott is látják, hogy probléma lehet, keresik is a megoldást, most épp az a terv, hogy erdélyi bányákat akarnak újranyitni ahogy olvastam. :)
Ezzel szemben ami most nálunk megy állami szinten, az stabil lábakon áll, és várhatóan ez le fog csapódni a háztartások szintjén is, a jövőben. Én ezt várom, javuló életszínvonalat, kevesebb terheket, úgy, hogy közben fenntartható maradjon az állam számára. Megjegyzem, hogy ez most is folyamatban van, bár egyelőre elég alacsony intenzitáson. :)
Csak ugye ahhoz először az állam portáját kell rendbe rakni, hogy a háztartások helyzete javuljon. A sorrend nem felcserélhető. Nálunk pedig volt és még mindig van mit rendbe rakni, mert a múlt hibái nem maradnak büntetlenül, márpedig hibák voltak bőven. Ha tudni akarjuk hogy mikor, és mik, akkor meg kell nézni szépen a folyamatot, évről évre, és kibújik a szög a zsákból. :)


Vissza:

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: 66 regisztrált és 0 vendég